گروه پژوهشي سيميا
صفحه اصلی فروشگاه فایل درباره ما

قیمت محصول 0 تومان

نماد کیفیت گروه پژوهشي سيميا

5 روز ضمانت برگشت وجه

پشتیبانی و بروز رسانی رایگان

فاند تحصیلی چیست؟

این اولین سوال دانشجویان بین‌المللی و داوطلبان تحصیل در خارج از کشور است. معمولاً در اکثر دانشگاه‌های دنیا برای دانشجویان تسهیلات مالی و کمک هزینه‌های متنوعی در نظر گرفته می‌شود. این کمک هزینه‌ها نقش مهمی در کاهش هزینه‌های دانشجویان در طول مدت تحصیل دارند. این کمک هزینه‌ها برای دانشجویان ایرانی به دلیل بالا بودن قیمت ارزها، اهمیت بسیار فراوانی دارند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، برای یافتن جواب این سوال در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

 منظور از بورس تحصیلی چیست؟

بورس تحصیلی یا فاند، اعتبار مالی است که کشور مقصد برای پرداخت هزینه‌های مربوط به استفاده از خدمات دانشگاهی و مراکز علمی می‌پردازد. معمولاً این اعتبار مالی بیشتر در اختیار دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی به خصوص دوره دکتری قرار می‌گیرد. شرایط حمایت مالی کشورها با یکدیگر متفاوت است. برخی از کشورها هزینه تحصیلات تکمیلی را کامل پرداخت می‌کنند و امکان ادامه تحصیل رایگان برای دانشجویان فراهم می‌شود، اما برخی دیگر علاوه پرداخت کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویانی که دارای استعداد بیشتر و شرایط بهتری نسبت به‌ بقیه هستند، به صورت ماهیانه حقوقی نیز در نظر می‌گیرند.

برخی دیگر از کشورهای توسعه یافته که مشکل با کاهش جمعیت رو به رو هستند، به منظور جذب نیروی انسانی و افزایش جمعیت، اقدام به اعطای بورس تحصیلی می‌کنند. همه ساله میلیون‌ها یورو بورس تحصیلی از سوی دانشگاه‌های سراسر جهان به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود.

بورس های تحصیلی که برای اهداف مختلف ارائه می شوند به دو دسته کلی تقسیم می شوند: بورس های تحصیلی معمول و بورس های تحصیلی کامل یا به به اصطلاح فول فاند (fully funded scholarships).

باید توجه داشته باشید که کلمه فاند، به آن بودجه و تامین مالی که به افراد تعلق می گیرد گفته می شود. این فاند می تواند به عنوان بورسیه تحصیلی یا اسکالرشیپ (Scholarship)، کمک هزینه تحصیلی (Financial aid)، کمک هزینه تحصیلی (Fellowship) در اختیار افراد قرار بگیرد که هر کدام از این فاند ها نیز زیر مجموعه های مختلف دارد.

زمانی که تحت عنوان هر کدام از این کمک هزینه های مالی، تمامی هزینه ها به دانشجو تعلق بگیرد اصطلاحا گفته می شود که دانشجو بورس فول فاند دریافت کرده است.

تفاوت فاند و فول فاند

دسته اول که دسترسی به آنها نیز آسان تر و تعداشان نیز بیشتر است بورس های تحصیلی ای هستند که تنها هزینه های دانشگاهی از جمله شهریه را تحت پوشش قرار می دهد (فاند). مبلغ بورس یا به صورت مستقیم به دانشگاه پرداخت می شود یا اینکه در ابتدای سال تحصیلی در اختیار دانشجو قرار می گیرد.

با بورس های تحصیلی کامل موسسه حامی تمام هزینه های لازم برای تحصیل شما در دانشگاه مورد نظر در کشور مقصد از هزینه های زندگی (مانند محل اقامت، خورد و خوراک و رفت و آمد) تا شهریه دانشگاه را بر عهده می گیرد. بورس های تحصیلی کامل از مقطع کارشناسی تا دکترا در دسترس قرار دارد هرچند رقابت شدید بین درخواست کنندگان قبولی در آن را بسیار دشوار کرده است.

فول فاند برای مقطع کارشناسی

دانشگاه ها، دولت ها و حتی شهرها بر اساس معیارهای مختلفی مانند نمره SAT، ACT و یا معدل دبیرستان، تجربه خدمات اجتماعی یا فعالیت های دانشگاه مختلف مانند مقالات و غیره به دانشجویان، بورس تحصیلی کامل ارائه می کنند.

این بورسیه که با نام Merit-Based scholarship شناخته می شود، شامل کمک هزینه ای می شود که دانش آموزان برای عملکرد موفقیت آمیز خود در مقطع دبیرستان به دست می آورند. البته در کنار موفقیت های تحصیلی، روحیه رهبری این دانش آموزان، نمرات آنها در آزمون های SAT و یا ACT، شرکت در فعالیت های گروهی در مدرسه نیز در نظر گرفته می شود.

این بورس تحصیلی مقداری از هزینه های تحصیل 4 ساله دانشگاه را کمتر می کند و یا تمامی آن هزینه ها را به عهده می گیرد.

یکی از سخاوتمندانه ترین کمک هزینه هایی که در این نوع بورسیه وجود دارد، برای دانش آموزانی است که توانایی مالی خوبی ندارند اما قادر به اثبات این موضوع نیز نیستند. در این موارد این اورگان ها با پیشفرض نیازمند بودن این دانش آموزان، این بورس را در اختیار آنها قرار می دهد.

فول فاند برای مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد بورسیه های تحصیلی که در اختیار دانشجویان قرار می دهند بسیار محدود هستند و رقابت بر سر آنها بسیار دشوار است. در این مقطع بر اساس شایستگی تحصیلی و عملکرد آنها در تشکیلات و فعالیت های دانشگاهی تصمیم گیری می شود.

توجه داشته باشید که در مقطع کارشناسی ارشد بستگی به شرایط تحصیل شما دارد. در مقطع کارشناسی ارشد این بورس های تحصیلی کامل معمولا فقط پرداخت هزینه ی شهریه دانشگاه است.

فول فاند در مقطع دکترا

در مقطع دکترا کمک هزینه ای که به دانشجو پرداخت می شود اصطلاحا فول فاند نامیده می شود. یعنی علاوه بر اینکه شهریه ای پرداخت نمی کند مبلغی نیز در مقطع دکترا بابت تحصیل به دانشجو اهدا می شود.

در این مقطع دانشجو در بیشتر مواقع شامل بورسیه تحصیلی کامل می شود حتی اگر درخواست خود را برای گرفتن آن ذکر نکرده باشد.

بهترین نوع بورسیه تحصیلی کامل در تمام کشورها، در مقطع دکترا امکان پذیر است.

انواع بورس تحصیلی کامل

موسسات و شرکت های مختلف خصوصی نیز بسته به حوزه کاری و نیاز خود، بورس های تحصیلی کامل ارائه می دهند. آزادی عمل دانشجویان در این نوع بورس های تحصیلی بیشتر از بورس های تحصیلی دولتی است اما ورود به آنها سخت تر و تعداد آنها کمتر است زیرا شرکت های به صورت دوره ای بسته به نیاز خود این بورس ها را ارائه می دهند.

درست است که بورس های تحصیلی کامل برای همه در دسترس نیستند اما جستجو برای یافتن آنها و تلاش برای ورود به این برنامه ها بدون شک ارزشش را دارد.

One thought on “چگونه فاند تحصیلی بگیریم ؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[playlist type="video" ids="317"]

گروه پژوهشي سيميا

به کانال سيميا در تلگرام بپيونديد.

JOIN CHANNEL
CLOSE